4x MSAA Nedir? 4x MSAA Etkinleştirme Nasıl Yapılır?

[ez-toc]

Android tabanlı akıllı telefonlarda geliştirici seçeneklerinin altında bulunan 4x MSAA özelliğini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Peki 4x MSAA nedir? 4x MSAA nasıl etkinleştirilir? 4x MSAA etkinleştirmek zararlı mıdır?

ADVERTISING

MSAA nedir?

4x MSAA Nedir

MSAA özelliği kenar yumuşatma anlamına gelir ve bilgisayar grafiklerinde bulunan pürüzleri gidermek için kullanılan bir kenar yumuşatma tekniğidir. Çerçeveleri yumuşatmaya yardımcı olur ve bu sayede pikseli fazla olan bir ekran görmeyiz. Ancak 4x MSAA özelliği çok yoğun bir şekilde GPU kullanımı yapacağı için pille çalışan akıllı cihazlarda pili hızla tüketebilir. Bu yüzden yakınlarda telefonunuzu şarj edeceğiniz bir seçeneğiniz yoksa veya pil gücünüz yüksek değilse kapalı kalması tavsiye edilir.

ADVERTISING

4x MSAA’yı nasıl etkinleştirilir?

  • Ayarlar girin
  • Geliştirici seçeneklerine girin
  • Geliştirici seçeneklerinden 4x MSAA bulun
  • Etkinleştirin

[irp posts=”3540″ ]

4x MSAA’yı etkinleştirmeli miyim?

4x MSAA Nedir

Seçenek kullanıcının seçimine kalmış bir durumdur. Eğer bir oyun oynarken daha üst düzey bir görüntü almak istiyorsanız, telefonunuzun kapasitesinin buna müsait olduğunu ve pilinizi hızlı bittiğinde problem yaşamayacağınızı düşünüyorsanız sizin için sorun olmayacaktır. Ancak yüksek kaliteye sahip akıllı cihazlarda bu seçeneği etkinleştirmekle, etkinleştirmemek arasında çok büyük bir fark göreceğinizi düşünmüyoruz.

ADVERTISING

4x MSAA’yı etkinleştirmek güvenli midir?

4x MSAA etkinleştirmek herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmaz. Sadece bu durumun GPU’ya aşırı bir yük bindireceğini ve cihazın normalinden daha hızlı çalışıp ısınma, hızlı pil azalma gibi durumlar yaşatacağını unutmayınız.