Android | Google Sesle Yazma Kapatma

Google Sesle Yazma Kapatma Google Sesle Yazma Kapatma, Android telefonların klavyelerinde bir çok seçenek mevcuttur. Normal bilgisayarlarda bulunan Q klavye, F klavye gibi özellikler Android telefonlarda da bulunmaktadır. Bunun yanında telefonlarda her kullanıcının çok fazla kullanmasa da bazılarının fazla bazılarının da zaman zaman kullandığı sesle yazma özelliği bulunmaktadır. Sesle yazma özelliği sayesinde telefonumuzda ki klavyeyi kullanmadan sesimiz ile istediğimiz mesajı yazabiliriz.

ADVERTISING

Yukarıda belirttiğim gibi bazı kullanıcılar bu klavyeyi kullansa da bazı kullanıcılar için hiç elverişli bir yazım stili olmadığı için Google sesle yazma klavyesini kullanmamaktadır. Android telefonlarda bazı durumlarda normal kullanılan klavyenin devre dışı kalması ile sadece Google sesle yazma klavyesi açık olmakta ve bu durum bir sorun haline gelmektedir. Bu yazımız da hem bu tarz bir sorunla karşılaşıldığı zaman yapılacak çözümü hem de bu sorunla karşılaşmadan Android cihazımızdan Google sesle yazma özelliğini kapatmak nasıl olur ona bakacağız.

Google Sesle Yazma Özelliğini Kapatma Nasıl Olur? [Gboard Nasıl Kapatılır?]

Google sesle yazma özelliğini yani kısaltması Gboard özelliğini kapatmak son derece basittir. Tek yapılması gereken telefonumuzun "AYARLAR" kısmından, sağ üst köşe de bulunan seçenekten sistem uygulamalarını açıp oradan Gboard'ı bulup "DEVRE DIŞI BIRAK" dediğimiz zaman Google sesle yazma özelliğini kapatmış oluruz.

İkinci Çözüm [Klavye Değiştirme]

1) Ayarlara gidin: 2) Uygulamalar: 3) Google Klavye: 4) Etkinleştire tıklayın: 5) Ayarlara geri dönün 6) Dil ve giriş 7) Klavye ve giriş yöntemleri 8) Klavyeleri seçin

Bu seçenekle ile ilk olarak Google sesle yazma klavyesini de aktifleştiriyor ve tüm klavyelerden o seçeneğin tikini kaldırıp istediğimiz diğer standart klavyeyi seçerek karşımıza bir daha sesle yazma klavyesinin gelmesini engelliyoruz. Bu iki seçenek genellikle çözüm arayanların okuyup çözüm oluşturduğu yollardır. Umarım size de faydalı olur.