Dünyayı saran mobil çılgınlık! Akıllı telefonlar

15 yıl kadar önce bilgisayar hayatımızda yeni yeni yer edinmekteydi, internet’in gelmesine ise 3-4 sene daha vardı lakin bu büyülü dünyanın hızlı olacağı daha o zamanlardan belliydi çünkü her gelenin yenisi çok kısa bir sürede yeniden geliyordu insanlarda yeni gelene doğrudan uyum sağlıyordu. 2010 yılında cep telefonu, bilgisayar ve internet tam olarak hayatımıza yerleşmiş durumdayken yepyeni bir çılgınlık başladı: Akıllı cep telefonları! Bu çılgınlık öyle büyük hızla ilerliyor ki 4 sene önceki akıllı telefonlar bugün neredeyse tedavülden kalktılar, bizde bu hıza ayak uydurmak için çabalıyoruz.

Akıllı cep telefonları hızla vazgeçilmez olma yolunda ilerliyor klasik cep telefonları tüm dünyada akıllı cep telefonları ile yer değiştiriyor, 2013 yılına ve 2014 yılının ilk çeyreğine ait istatistikler bu sürecin adeta ışık hızıyla ilerlediğini gözler önüne serdi. 2014 yılının ilk çeyreğinden sonra yapılan araştırmalarda android işletim sistemi kullanan akıllı cep telefonu satışları 1 milyarı geçmiş durumda, iphone, windows phone ve blackberry işletim sistemi kullanan telefon satışlarında 500 milyon sınırında dolanmakta. Uzmanlara göre 2020 yılına geldiğimizde dünya üzerinde akıllı cep telefonları kesin bir hakimiyet kurmuş olacak, bugünün klasik cep telefonları tamamen terk edilecek daha sonra ise muhtemeldir ki 2020 yılında yeni çıkan Android işletim sistemli cep telefonu 2025 yılında kalu bela’dan kalmış muamelesi görecek.

ADVERTISING

Teknolojinin süper hızda ilerlediği böyle bir dönemde yaşamak gerçekten güzel, akıllı cep telefonlarının sunduğu fırsatları da kaçırmamak gerekli elbette. Bakalım önümüzdeki dönem bize neler getirecek.