Kamerayı Açınca Telefon Kapanıyor Hatasının Çözümü

Kamera, akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Telefonların gelişim tarihine baktığımız zaman, kameranın telefon üzerinde ki etkisinin teknoloji geliştikçe daha da iyi bir noktaya gittiğini söyleyebiliriz. Hatta akıllı telefonlar yeni tanıtım yaptıkları amiral gemisi telefonlarında kamera özelliklerini ön planda tutarak kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışırlar. Bu kadar önemli olan kameranın telefonlarda sorun yaşaması oldukça can sıkıcı bir durumdur. Kamerayı Açınca Telefon Kapanıyor hatası da bu can sıkıcı problemler arasında yer almaktadır. Bugün ki makalemizde bu konun çözüm yollarına göz atacağız.

ADVERTISING

Kamerayı Açınca Telefon Kapanıyor Hatasının Çözümü

En fazla kullanılan uygulamalar arasında olan kameranın, açıldığı zaman kapanmasının bir çok nedeni olabilir. Bu nedenler doğrultusunda çözüm yollarını okumaya devam edebilirsiniz.

Kamera Uygulamasının Önbelleği ve Verilerini temizleyin

Kamerayı Açınca Telefon Kapanıyor

Akıllı telefonunuzda kamera uygulamasına girdiğiniz zaman telefonun kapanması, sorunun kamera uygulaması olduğu anlamına gelebilir. Bu yüzden ilk olarak yapılması gereken kameranın varsayılan ayarlarına ve yapılandırılmasına geri dönmek olacaktır.

ADVERTISING
 • Ayarlara girin.
 • Uygulamalara girin.
 • Sistem Uygulamalarını Göster” veya “Tüm Uygulamaları Göster” seçeneklerinden birisine girin.
 • Kamera uygulamasını bulun.
 • Kamera uygulaması menüsünde önbelleği ve verileri temizle seçeneklerine dokunun.
 • İşlemi onaylayın ve akıllı telefonunuzu yeniden başlatın.
 • Kameraya girince telefon kapanıyor hatasının devam edip etmediğini kontrol edin.

Son Yüklenen Uygulamaları Gözden Geçirin

İşletim sisteminin varsayılan olarak getirdiği sistem uygulamaları, farklı uygulamalar tarafından etkilenebilmektedir. Kamera uygulaması da son yüklediğiniz bir uygulamadan dolayı bu hatayı yaşıyor olabilir. Bu yüzden yapmanız gereken, yüklediğiniz son üçüncü taraf veya market uygulamalarını kontrol edip, gerekirse uygulamayı kaldırarak hatanın devam edip etmediğini kontrol etmek olmalıdır.

Güncellemeleri Kontrol Edin

Sistem tarafından kullanılan bazı bozuk önbellek dosyaları hatanın sebepleri arası olabilmektedir. Bu yüzden cihazın güncel olması son derece önemlidir. Eğer akıllı telefonunuz güncel değil ise telefonunuzu güncelleyin.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Sorun sistemin genel bir sorunu olabilir ve bu nedenle son olarak yapmanız gereken akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce tüm verilerinizi yedeklemeyi unutmayınız. Çünkü bu işlem sırasında akıllı telefonunuzda ki tüm veriler sıfırlanacaktır.

ADVERTISING
 • Ayarlara girin.
 • Telefon Hakkında menüsüne girin.
 • Yedekle ve Sıfırla seçeneğine dokunun.
 • Sıfırla altında “Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırla) seçeneğini göreceksiniz.
 • Cihazın fabrika ayarlarına sıfırlanması için ekranda ki talimatları takip edin.

Sonuç

Kameraya girince telefon kapanıyor başta olmak üzere, fotoğraf çekerken telefon kapanıyor, kamera açınca telefon kapanıyor gibi aynı başlıklı sorunların hatasını yukarıda ki çözüm yolları ile çözebilirsiniz. Umarım yukarıda ki çözüm yolları sizler için faydalı olur. Eğer herhangi bir sorunuz olursa, yorum kısmından bize yazmayı unutmayın. Editörlerimiz en kısa süre içerisinde sorunuzu cevaplayacaklardır.