OEM Kilit Açma Nedir?

OEM, Türkçesi Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelmektedir. OEM kilidi Android telefonlara varsayılan olarak gelmektedir. Çünkü OEM, cihazın kötü yazılımları yüklemesinden veya güncellemelerde oluşacak hatalı yazılım sorunlarından ortaya çıkabilecek yıkıcı arızalara karşı koruma sağlar.

Bununla birlikte sistem dosyalarının değiştirilmesi ve akıllı telefonun çalışması için gerekli bir şeyin yanlışlıkla silinmesi veya değiştirilmesi sonucunda da ortaya çıkmaktadır. OEM kilidinin Android telefonlara varsayılan olarak gelmesinin sebebi sistem dosyalarını değiştirmek veya Google Play Store üzerinde olmayan yazılımları yüklemek garantiyi geçersiz sayacağı için bunun önüne geçici bir kalkan görevi olmasıdır.

ADVERTISING

Peki varsayılan olarak gelen bu kilit tamamen kilitli bir halde midir? Kullanıcılar istediği zaman bu kilidi açabilirler mi? OEM Kilit Açma Nedir sorularının cevabını vereceğiz.

OEM Kilit Açma Nedir
OEM Kilit Açma Nedir

Kullanıcılar tarafından OEM kilidini açmak cihaza herhangi bir zarar vermeyecektir. Bu yüzden OEM kilidini Android telefonlar üzerinden kullanıcılar istediği zaman açabilirler. Ancak şunu belirtmemiz gerekmektedir ki Android 5.0 üstü olan kullanıcılar bu kilidi aktif edebileceklerdir.

ADVERTISING

OEM Kilidi Nasıl Açılır?

  • Ayarlar
  • Telefon Hakkında
  • Yapı Numaranıza 7 defa dokunun
  • Geliştirici seçenekleri adlı gizli bir menü çıkacak
  • Bu menüde eğer üreticiniz engellemediyse OEM Kilit Açma seçeneğini görebileceksiniz.

OEM Kilidini açıldı, neler değişir?

Yukarıda ki yol ile OEM kilidini açtınız peki telefonunuzda neler değişir. Hiç bir şey! Önyükleyicinin kilidinin açılması telefonunuzun yukarıda belirttiğimiz sistemsel zararlara karşı koruma kalkanını kaldırmanız anlamına gelir.