RCS Mesaj Nedir? Ne Anlama Geliyor?

İki işletim devi olan Android ve iOS sürekli kendilerini geliştirmek ve kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak isterler. Bunun için bir işletim sisteminde olan çok işlevsel bir özelliği, kendi işletim sistemine uygun olarak getirmek ister. Bu özelliklerden birisi de mesajlaşma özelliğidir. Apple iMessage karşılık olarak Google Android tabanlı telefonlarına RCS Mesaj özelliğini ekleyerek bir açığı kapatmış oldu. Peki RCS tam olarak ne anlama gelmektedir? Özellikleri nedir ve hangi cihazlarda kullanılabilir?

ADVERTISING

RCS Mesaj nedir?

RCS Mesaj

RCS yani zengin iletişim hizmetleri, hem telefonlar hem de operatörler arasında bulunan bir protokoldür. RCS genel amacı ise, SMS ve MMS mesajlaşma sistemlerinin farklı bir formatla yerini almasıdır.

İlk olarak 2007 yılında kurulan ve 2008’de dünya çapında mobil operatörlerin tamamını temsil eden endüstri kurumu GSMA tarafından devralındı. RCS mesajlaşma, canlı sohbetin gerçekleştirebildiği ve her şeyin bir veri ağı sayesinde işlendiği Whatsapp’a çok benzerlik gösterir. ve iMessage en büyük rakiplerinden birisidir.

ADVERTISING

Google I/O 2022’de yaptığı açıklamada, 500 milyondan fazla RCS kullanıcısı olduğunu söylemiştir.

RCS mesajlaşması ne işe yarar?

RCS, kullanıcılara zengin bir mesajlaşma sistemi sunmaktadır. RCS ile kullanıcılar birbirlerine üçüncü taraf uygulamalar kullanmadan direkt mesajlaşma uygulaması ile fotoğraf, video ve sesli mesaj gibi dosyalar gönderebilirler. Grup mesajları, okundu bilgisi, karakter sınırının olmaması gibi bir çok özelliği de bulunmaktadır.

Bu özellikler aslında iMessage, WhatsApp ve Facebook Messenger gibi uygulamaların sunduğu özelliklerdir. Ancak RCS, bu uygulamalara gerek kalmadan varsayılan mesajlaşma uygulaması ile bu özellikleri sunmaktadır.

ADVERTISING

Telefonum RCS destekliyor mu?

İlk olarak telefonunuzda, Google Mesajlar uygulamasını kullanmalı ve bunun varsayılan mesajlaşma uygulaması olduğundan emin olmalısınız (Android işletim sistemi kullanan telefonlara varsayılan olarak gelmektedir).

  • Uygulamayı açın ve sağ üst köşedeki menüye basın.
  • Ayarlara girin.
  • Sohbet özelliklerini seçin
  • Burada özelliğin telefonunuz tarafından desteklenip, desteklenmediğini size söyleyecektir.

RCS mesajları güvenli mi?

RCS mesajları, istemciden sunucuya şifreleme ile gönderildiği için son derece güvenilirdir.

Comments are closed.