Samsung One UI 5 Özellikleri Nelerdir?

Android tabanlı akıllı cihazlar kategorisinde Samsung’un amiral gemisi ve premium cihazları en iyiler arasında yer almaktadır. Bu başarının arkasında ki en büyük etkenlerden birisi ise One UI ara yüzü ile geliştirilmiş bir UI/UX deneyimini kullanıcılarına sunduğu içindir. Bu yazımızda Samsung One UI 5 ile ilgili tüm özellikleri sizlere aktarmaya çalışacağız. Öyleyse başlayalım!

ADVERTISING

Materyal Tasarım Detaylı Değişiklik Özellikleri

Geçtiğimiz yıl Samsung One UI ile Android 12 için materyal bir dinamik tema entegre etti. Ancak renk paleti değişikliklerinin uygulanmadığı için biraz sorunlu olduğu kullanıcılar tarafından belirtildi. Samsung One UI 5 ile durum tamamen değiştir. Çünkü artık tasarım ile ilgili tüm değişikliklerde seçim özelliği artırıldı.

Sol resim: One UI 4’teki ses paneli. Sağ resim: One UI 5’in ses paneli.

Geliştirilmiş Özellikleri İle Dinamik Tema Motoru

Samsung yeni akıllı cihaz teknolojisine ayak uydurarak genişletilmiş renk seçeneğini One UI 5 ile kullanıcılarına sundu. 16 adet renk teması ile son derece geniş bir seçim şansı sunuyor. Bunların yanında 12 temel renk ve dört adet iki tonlu renk seçeneği de seçimler arasında.

ADVERTISING

Sol resim: One UI 4’teki Renk Paleti. Sağ Resim: One UI 5’in Renk Paleti.

Samsung One UI 5’te renk paletini sevmediğiniz takdirde devre dışı bırakılmasının seçeneğini de kullanıcılarına sunuyor. Bununla birlikte Samsung uygulama simgeleri ile ilgili de bir değişikliğe gitti. One UI 5’te uyguladığınız dinamik tema da simgelerin de temaya entegre olduğunu görebileceksiniz.

Sol resim: One UI 4 sınırlı olan uygulama simge ekranı. Sağ resim: One UI 5’te daha detaylandırılmış uygulama simge ekranı.

ADVERTISING

Daha akıcı ve hızlı sistem animasyonları ile efektleri

Yeni sürümde görebileceğiniz dikkat çekici özelliklerden birisi ise animasyonların ve geçişlerin eskisinden daha hızlı hale getirilmiş olması.

Kilit Ekranının daha kolay düzenlenebilmesi

iOS 16’dan ilham alan Koreli teknoloji devi Samsung One UI 5 sürümü ile kilit ekranını özelleştirmeyi daha kolay bir hale getirdi. Kilit ekranınıza uzun süreli bastığınız zaman düzenleme moduna geçiş yapabiliyorsunuz. Bu düzenleme alanından kilit ekranı için saatin yerleşimi ve görünümünü özelleştirebilirsiniz. Ayrıca bildirimlerin nasıl görüneceğini de bu panel üzerinden kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Samsung kilit ekranında ki özelleştirme seçeneklerini yenilemedi. Sadece One UI 5 ile düzenleme daha kolay bir hale getirildi.

Geliştirilmiş Widget Özelliği

Koreli teknoloji devi One UI 4’te tanıtımını yapmıştı One UI 5 ise daha ince detaylar ile iyileştirme yoluna gitti. One UI 4’te yapılan widget değişimleri son derece yavaş ve karmaşıktı. Yeni konseptte ise bu daha hızlı ve basit bir hale getirildi.

Galeri Uygulamasında Metin Tanıma Özelliği

Samsung yeni ara yüz sürümünün önemli özelliklerinden birisi de galeri uygulamasında ki OCR yani optik karakter tanıma özelliği. Bu özellik sayesinde bir resimde metin algılandığı zaman sağ alt köşede T simgesi belirir. Simgeye dokunduğunuz zaman daha sonra kopyalamasını yapabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz metnin vurgulamasını yapar.

Gizlilik Merkezi

One UI 5 ile gizlilik bölümü tamamen yeniden tasarlanandı. Akıllı cihazınızda ki güvenlik durumuna ve güvenlik sıkıntıları veya sorunlarını çözmeniz için neler yapmanız gerektiği ile ilgili geniş bilgilere yer veriyor.

One UI 4’te yer alan iki farklı gizlilik merkezi

One UI 5’teki yenilenen Gizlilik merkezi.

Arama Arka Planları

One UI 5 özellikleri arasında yer alan ve belirli kişiler için arama arka planlarını değiştirebileceğiniz bir özellik. Yeni sürümde kişi bazında istediğiniz görüntüyü arayanın arka planına koyabilirsiniz.

Özelleştirilen Bildirim Paneli

Çok büyük farklılıklar olmasa da bazı ince ayarlar bildirim paneli için getirildiğini görebiliyoruz. Uygulama simgelerinin daha belirgin olduğunu ve bu sayede bildirimin gönderildiği uygulamayı daha hızlı bir şekilde tanımanıza fırsat sağlıyor.

Sol resim: UI 4. Sağ resim: UI 5.

Kamera Uygulamasındaki Pro Modu

Koreli teknoloji devi kamera içerisinde ki Pro modunun daha anlaşılabilir olması için ara yüzünde bazı ince ayarlar yaptı. Bir histogram sayesinde kamera çekiminde ki ışık dağılımını daha iyi anlamanızı sağlayabilecek yeni bir özellik getirildi.

Sol resim: UI 4. Sağ resim: UI 5.

Samsung Klavye Özelleştirilmeleri

Resimlerden metin çıkarma özelliği eklenen One UI 5’te bununla birlikte ekran görüntüsü alıp farklı uygulamalara yapıştırmak için oradan metin kopyalaya bilirsiniz. Ayrıca yeni özellikler arasında 88 farklı yeni emoji ve 10 farklı yeni animasyon desteği bulunmakta.