Şarj Duraklatıldı Pil Sıcaklığı Çok Yüksek [ÇÖZÜMLER]

Bir Samsung akıllı telefon kullanıcısı iseniz, Şarj Duraklatıldı Pil Sıcaklığı Çok Yüksek hatası ile karşılaşıyorsanız bunun iki nedeni olacaktır. Birincisi piliniz ikincisi ise telefonun sensörü. Ya sizin sensörünüz, telefonun ısınmasına ilişkin yanlış bir alam verip cihazın zarar görmemesi için şarjı duraklatmış olabilir. Ya da kullandığınız pil, uzun süreli kullanımdan dolayı artık hasarlı hale gelip şarj sırasında aşırı ısınmış ve telefon yine şarjı duraklatma yoluna gitmiş olabilir. Peki çözüm yolları nelerdir?

ADVERTISING

Şarj Duraklatıldı Pil Sıcaklığı Çok Yüksek Hatası Çözümleri

Şarj Duraklatıldı Pil Sıcaklığı Çok Yüksek

* Pili çıkarın ve takın

Temel bir çözüm olarak görünse de son derece işe yarayan bir yoldur. Telefonunuzda hataya neden olan ve bu da şarjın duraklatılmasını sağlamışsa bu temel çözüm yolu size yardımcı olacaktır. Pili telefondan çıkardıktan sonra 1 dakika boyunca takmıyoruz ve daha sonra takıp telefonu yeniden başlatıyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra da kontrol için telefonu şarja takabilirsiniz.

* Pilin yavaşça temizleyin

Telefondan pili çıkardığınız zaman, bir temizlik bezi vasıtasıyla pilin uç kısmını hafifçe temizleyin. Bu durum genel bir çözüm olarak gözükmese de donanımı etkileyen ufak bir sorunu giderip, hatanın çözülmesini sağlayabilir. İşlem bittikten sonra pili yerine takın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol için telefonu şarja takın.

ADVERTISING

* Şarj kablosunu kontrol edin

Bir USB şarj kablosu kullanıyorsanız, şarj kablosunun aşırı ısınmasından kaynaklı hatayı oluşturabilir. Bunun için sorunun devam edip etmediğini görmek adına şarj kablonuzu değiştirmeniz önerilir.

* Kameranızı kapatın

Evet, çok fazla bilinmese de “kamera telefonu aşırı ısıtıyor” sözünü arama motorlarında bile arasanız bu sorun için mantıklı olacağını görebilirsiniz. Telefonunuz şarj olurken kamera uygulamasının açık olması ısınma sorununu oluşturup hataya sebebiyet verebilir. Bu yüzden şarj sırasında uygulamayı kapatın ve bu şekilde şarj etmeye devam edin.

* Priz değil duvarı deneyin

Telefonunuza şarj vermek için bir aracı priz kullanmak yerine doğrudan şarj cihazınızı duvardan gelen yere takmanız faydalı olacaktır. Duvardan gelen şarj cihazları yaklaşık olarak 600 amper güç sağlayacaktır. Bu durumda telefonunuzun ısı dengesini hızlı bir şekilde değişmesinin önüne geçebilir.

ADVERTISING

* Force GPU devre dışı bırakın

Akıllı telefonunuzda Force GPU Rendering açıksa kapatmanız önerilir. Bunu devre dışı bırakmak için geliştirici modunun cihazınızda etkinleştirilmiş olması gerekmektedir. Geliştirici modu üzerinden Force GPU etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yazılımlar, 2B oluşturmayı kullanmak üzere tasarlanmış veya yazılmamış olsalar bile, uygulamaları 2B ye zorladığından önemli bir miktarda pil tüketmektedir.

Force GPU devre dışı bırakın ve ısınma sorununuzun devam edip etmediğini kontrol edin.

* Telefonunuzun pilini değiştirin

Yukarıda ki çözümler sizin için bir fayda sağlamadı ise, yapabileceğiniz en son şeylerden birisi pilinizi değiştirmektir. Genellikle telefon pilleri yavaş yavaş tükenmeye başlar ve tükenme sonrasında ısınma sorunları ortaya çıkarır.

Pilinizi değiştirmeden önce, üçüncü taraf bir uygulama kullanarak veya akıllı telefonunuzda varsayılan yerleşik uygulama olarak varsa pil sağlığınızın durumunu kontrol edin. Çözümlerin şuana kadar bir işe yaramadığını düşünürsek, pilinizin sağlığının iyi çıkmama olasılığı yüksektir. Bu durumda pilinizi değiştirmelisiniz.

Aşırı ısınma akıllı telefonunuza nasıl zarar verir?

Telefonunuz aşırı ısındığında gözle görülmeyen ciddi problemler oluşabilir. Aşırı ısınmadan etkilenen iki önemli yer ise pil ve SoC’dur.

Pil:

Lityum-iyon piller, piyasada ki en iyi şarj edilebilir pil olduğundan hemen hemen her akıllı telefonda kullanılmaktadır. Ancak pilin aşırı ısınması ve bu ısınmanın sonunda da cihazın aşırı ısınmasına neden olur bununda büyük dezavantajları vardır.

Yonga Sistemi (SOC)

Akıllı telefonun aşırı ısınması, işlemciye kalıcı olarak zarar verebilecek sorunları ortaya çıkarabilir. Bu nedenle telefonun aşırı ısınmasının önüne geçmek için çalışmalısınız.