Snapdragon İşlemci Kullanan Telefonlar

Mobil modemler üreten bir firma olan Qualcomm firmasının 2008 yılında çıkarmış olduğu işlemcilere Snapdragon adı verilmektedir. Kısacası dünyanın en çok kullandığı ve çeşitli modellerde bulunan bir mobil işlemcidir. Bu işlemcinin en önemli özelliği 64 bit olan bütün işlemciler Windows işletim sistemlerinde de çalışmaktadır.

Günümüzde kullandığımız birçok telefonlarda Qualcomm Snapdragon işlemciler bulunmaktadır. HTC, Samsung, LG, Sony, Nokia Lumia (Diğer ismiyle Microsoft Lumia) gibi hemen hemen bütün markaların modellerinin %90’ın da bu işletim sistemi kullanılmaktadır.

ADVERTISING

Snapdragon İşlemcili Telefon Modelleri

2, 4 ve 8 çekirdeğe sahip olabilen bu sistem ARM mimarisini kullanıyor. Fakat işlemler kendisi tarafından üretiliyor. Bu işlemci sisteminin performansı genellikle modellerdeki numaralarla paralel bir şekilde artmaktadır. Örnek vermek gerekirse Snapdragon 400 işlemciye sahip telefonlar, Snapdragon 600 işlemciye sahip telefonlardan daha yavaştır. Serinin en yeni modelleri Snapdragon 835 olarak gösterilebilir. Bu işlemci sistemine sahip olan telefonlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Samsung Galaxy Note 8, HTC U11+ Plus, LG V30+ Plus, Sony Xperia XZ Premium, OnePlus 5,OnePlus 5T, Xiaomi Mi 6 Ceramic, ZTE Nubia Z 17S, Nokia 8, Razer Phone, Googe Pixel 2, LG G7 One, Moto Z2 Force, Nokia 8 Sirocco, Samsung Galaxy S8 Active, Asus Zenfone 4 Pro, Sony Xperia XZ1 Compact gibi çeşitli modellerde bu işletim sistemi kullanılmaktadır.