Telefonda 2 IMEI Var Neden? [Detaylı Anlatım]

IMEI yani, Uluslararası Mobil İstasyon Ekipman Kimliği olarak da bilinen bir mobil ağda ki cihazı tanımlamak için verilen 15 haneli benzersiz bir numaramadır. IMEI numarası bir çok alanda kullanılır ancak en işlevsel alanı cep telefonun çalınma veya kaybolma durumlarıdır diyebiliriz. Peki bazı cep telefonlarında sadece 1 tane IMEI numarası varken neden bazılarında 2 tane IMEI numarası vardır? Telefonda 2 IMEI Var olmasının nedenini makalemizde açıklıyoruz.

ADVERTISING

Telefonda 2 IMEI Var Neden?

Telefonda 2 IMEI Var

Telefonunuzda iki IMEI numarası bulunabilir. Bunun nedeni cihazınızın çift SIM özelliğini desteklemesidir. Telefon çift SIM özelliğini desteklediği için iki tane benzersiz IMEI numarası olması gerekmektedir. Ancak çift SIM cihaz ile iki SIM cihaz arasında fark vardır.

  • Çift SIM cihazı : Her iki SIM kartının aynı anda aynı ağa bağlanabileceği anlamına gelir. Böyle bir durumda cihazınızda iki IMEI numarasından oluşmalıdır.
  • İki SIM cihazı : Bir ağa aynı anda yalnızca bir SIM kartının bağlanabileceği anlamına gelir. Böyle bir durumda cihazınızda sadece bir IMEI numarası olmalıdır.

IMEI Numarası Nereden Öğrenebilirim?

  • IMEI numarasını öğrenmek için cep telefonunuzdan *#06# tuşlayın.

 

ADVERTISING