Uçak Modu İle Rahatsız Etme Modu Arasındaki Farklar Nedir?

Akıllı telefonların yazılımlarında kullanıcıların işlerini kolaylaştırması bazı modlar bulunmaktadır. Uçak modu ile rahatsız etme modu bunlar arasında yer almaktadır. Ancak ikisi arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Kullanıcılar, telefonlarından gelecek olan her türlü bildirim karşısında bu modlardan birini uygularlar ancak arada ki farkları çok fazla bilmezler. Bugün ki yazımızda Uçak Modu İle Rahatsız Etme Modu Arasındaki Farklar ne olduğunu karşılaştırılmalı bir şekilde sizlere sunacağız. İşte iki mod arasında ki farklı özellikler:

ADVERTISING

Uçak Modu İle Rahatsız Etme Modu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Uçak Modu İle Rahatsız Etme Modu Arasındaki Farklar

İşlev:

  • Rahatsız etmeyin modu tam adı gibi bir özelliktir. Bu modu etkinleştirdiğiniz zaman, akıllı telefonunuzdan gelecek arama ve bildirimlerin sizi işlerinizden alıkoymasının önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca isterseniz rahatsız etmeyin modunda bazı kişilere izin vererek, izin verilen kişilerin arama ve bildirim göndermesinin yolunu açmış olursunuz. Yine benzer şekilde bazı uygulamalara da bu özelliği verebilirsiniz.
  • Uçak modu ise tamamen farklıdır ve akıllı telefonunuzun her türlü ağ bağlantısını engeller. Ancak uçak modunu etkinleştirdiğiniz zaman, resim görüntüleme, çevrimdışı oyunlar oynama, telefonunuzun hafızasında bulunan müzikleri dinleme kısacası mobil veri gerektirmeyen diğer tüm şeyleri yapma gibi belirli özelliklere ulaşmaya devam edebilirsiniz.

Aramalar, kısa mesajlar ve bildirimler:

  • Rahatsız etmeyin modunda, akıllı telefonunuz mobil veriye bağlı olduğu için aramalar ve mesajlar alabilirsiniz. Ancak telefonunuz size hiçbir şey hakkında bildirim göndermeyecektir. Ancak isterseniz belirli kişiler için izin verebilirsiniz.
  • Uçak modunda, Wifi başta olmak üzere Bluetooth, 3G, GPS gibi her türlü bağlantıyı engellemiş olursunuz. Bu nedenle, hiç bir şekilde arama alamaz, yapamaz ve mesaj alamaz, gönderemezsiniz. Uçak modunu devre dışı bıraktığınız gibi tüm mesaj ve bildirimler telefonunuza gelecektir.

Ekran bildirim ışığı ve kilit Ekranı:

  • Uçak modunu etkinleştirdiğiniz zaman herhangi bir çevrimdışı veya cihazla ilgili bildirim alırsanız ekranınız yanacak ve bildirim ışığı da gelecektir.
  • Ancak, rahatsız etmeyin modunda, cihaz ekranı ve bildirim ışığı kesinlikle yanmayacaktır. Bu sayede telefondan gelecek hiçbir şey sizin odağınızı dağıtmamış olacaktır.

Titreşim:

  • Hem rahatsız etme modu hem de uçak modunda titreşim veya ses yoktur.

Planlama:

  • Uçak modunda, zamanlama seçeneği bulunmamaktadır.
  • Rahatsız etmeyin modunda ise uçak modunun tam tersi olarak planlama yapabilirsiniz. Yani geceden akıllı telefonunuza sabah 10’dan sonra rahatsız etme moduna geçmesini planlamak gibi.