Akıllı Telefon Pazar Payları 2015

Her yıl olduğu gibi Akıllı Telefon Pazar Payları 2015 için manzarayı analiz etmek ve satış rakamlarına göz atmak zamanı gelmiştir. Cannacord Genuity verileri sayesinde Apple şirketinin hala akıllı telefon satışından alınan kar seviyesinin %91 gibi inanılmaz bir rakamını eline almış durumda. Samsung şirketiyse sadece % 14’e sahip. Sony, HTC ve Lenovo gibi şirketlerde % 1’e eşitlikte. Microsoft için ise % 3 kayıp söz konusu. Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi Blackberry, LG ve Alcatel gibi şirketler ise kar’ın % 1 bile ulaşamamışlar.

ADVERTISING

akıllı-telefon-pazar-payları

Satış Oranında Samsung, Apple’dan daha iyi ama…

Pazar paylarına göre karşılaştırırsak eğer rakamlar çok daha farklıdır: Samsung akıllı telefon pazarının yaklaşık %23,9 Apple ise %17.2 oranına sahip. Bu da o demektir ki, Tim Cook tarafından yönetilen şirketten daha fazla satmasına rağmen Samsung çok daha az kazanıyor. Bunun nedeniyse Apple şirketinin ürünlerini 800 ve 1100 euro arası satarken Samsung üst aralık telefonlarını bundan ucuz fiyata satıyor ve Samsung orta ve aşağı aralık telefonları da çok fazla!

akıllı-telefon-pazar-payları-2

ADVERTISING

Samsung ivme kaybetti

Seul Şirket ayrıca 2014 yılına göre karşılaştırıldığında kârlarını daha da kötüleştirmiş. Şöyle ki, 2014 yılında Apple karların %79-na Samsung ise %25-ne sahipti. 2015 yılında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Galaxy S6 daha telefonlarından çok daha iyi satılmasının da bu konuya etkisi kesinlikle çok oldu!