Android TV mi? Smart TV mi?

Android TV mi? Smart TV mi? İki seçenek arasında seçim yapmak her zaman zor olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her seçim teknolojinin en üst yenilikleri ile donatılır ve bazı özellikleri aynı olsa da farklı özelliklere sahiptirler. Bu yüzden seçimler kullanıcıların beğenilerine göre hareket eder. Android TV mi? Smart TV mi? sorusu da bunun aynısıdır. Çünkü herkesin beğenisine göre seçim farklıdır. Yazımız da kısaca bu iki teknolojik cihazla ilgili bazı farklı özellikleri size sunacağız.

ADVERTISING

Android TV ile Smart TV arasında ki fark aslında çok fazla değildir. Yukarıda ki yazımızda da belirttiğimiz gibi farklar çok az olduğu için aslında tercihler kullanıcılar tarafından belirlenir. Android TV mi? Smart TV mi? sorusunun cevabı bu akıllı cihazların ne farklarla birbirinden ayrıldıkları ile belirlenir.

Smart TV

Android TV mi? Smart TV mi?

Smart yani akıllı televizyonlar aslında Android TV’nin de ne olduğu açıklamaktadır. Yani ikisi de akıllı bir cihazdır. Smart TV üzerinden normal TV işlevlerinin yanında Netflix, Amazon Prime gibi yerleşik uygulamalar ile gelen akıllı bir cihazdır. Bununla birlikte Smart TV üreticisi tarafından sağlanan uygulamaları da yüklemenize izin verir ama Android TV kadar geniş bir yelpazesi yoktur.

ADVERTISING

Android TV

Android TV yukarıda belirttiğimiz gibi Smart yani akıllı bir cihazdır. Android TV Android işletim sistemini destekler ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Google’a aittir. Android TV üzerinden Google Play Store kullanabilir ve istediğiniz her şeyi akıllı TV’nize kurabilirsiniz. Bununla birlikte Android TV herhangi bir görevi gerçekleştirmek için Google Asistan sistemini de destekler ve evinizde ki diğer akıllı cihazlarla bağlantı sağlayabilir.

Dikkat edilmesi gereken kısım:

Televizyon piyasasının çoğu Android TV’yi destekler. Sanyo, Mi, Kodak, Panasonic, TCL, Sony vb. şirketlerin yüzde 90’ı Android işletim sistemini desteklemektedir. Ancak piyasanın demirbaşları ve en çok tercih edilen televizyonları arasında olan Samsung ve LG TV’ler Android işletim sistemini desteklememektedir. Ancak Samsung TV’lerin Tizen işletim sistemi LG TV’lerinde webOS işletim sistemi ile olanlarını bulursanız Android TV desteğiyle birlikte satın almış olursunuz.

ADVERTISING

Peki Sonuç?

Sonuç kişiseldir. Kullanıcı beğenisine göre değişiklik gösteren farklılıklardır. Android tabanlı TV yani Android TV’nin gözle görülür en büyük avantajı çok yüksek sayıda uygulamaya erişebileceğinizdir. Smart TV’lerde bu kadar geniş bir yelpaze yoktur çünkü üreticinin verdiği kadarını destekler.