Pil Şişmesi Çözümü Var mı?

Akıllı telefonda sık yaşanan sorunlardan birisi pil sorunlarıdır. Telefona enerji sağlayan ve onu açık halde tutan telefon pili görevini yerine getirmediği zaman telefon ile kullanıcı arasında ilişki bir anlamda kesilmiş olur. Bu yüzden pil sorunlarına karşı hemen çözüm yolları bulmalı ve ertelememek gerekmektedir. Çünkü bazı pil sorunların cihaza da zarar verebilecek duruma gelebilir. Bunlardan bir tanesi pil şişmesidir. Peki Pil Şişmesi Çözümü var mıdır? Pili değiştirmeden pil şişmesi sorununu çözebilir miyiz?

ADVERTISING

Pil Şişmesi Çözümü Var mı?

Pil şişmesiyle ilgili inanılan çözüm yollarından birisi pili dolaba veya dondurucuya koyup düzeltmeye çalışmaktır. Ne yazık ki pili soğutarak düzeltmek imkansızdır ki zaten şişmiş durumdaki pilin sıcaklıkla ilgisi yoktur.

Akıllı telefonlarda pilin şişmesinin ve ısınmasının sebebi çok fazla şarja maruz kalmasıdır. Lityum bazlı piller, aşırı şarj yani çok fazla şarj etme karşısında ısınmaya başlarlar ve bu durumda pilin bozulmasına, şişmesine yol açar.

ADVERTISING

Bu durumda yapılacak tek çözüm pilin değiştirilmesidir. Eğer şişmiş bir pili akıllı cihazınızda daha fazla kullanmaya çalışırsanız telefonun farklı fonksiyonlarının da olumsuz etkilenmesine yol açabilirsiniz. Bu yüzden şiddetle değiştirmenizi tavsiye ederiz.