Şimşek Çakarken Telefon Kullanılır mı? [Deney Videosu]

Xiaomi deneylere devam ediyor. Çinli teknoloji şirketi geçtiğimiz günlerde diş macununun çatlamış veya çizilmiş telefon ekranlarının düzelttiği efsanesini çürüttükten sonra yeni bir şehir efsanesi için kolları sıvadı. Bugün sırada Şimşek Çakarken Telefon Kullanılır mı? Gök gürültülü zamanda telefon kullanılır mı? konusunu ele alıyor. Popüler inanca göre zararlı olduğuna inanılan bu konuyla alakalı Xiaomi, Youtube hesabının Short kısmından bir deney videosu yayınladı.

ADVERTISING

Xiaomi, şimşek çakarken ve fırtınalı havalarda akıllı telefon kullanma efsanesini çürütüyor

Şimşek Çakarken Telefon Kullanılır mı

Teknoloji devi bu deney için Xiaomi 12S akıllı telefonunu, Nicola Tesla bobini kullanarak deneyledi. Videoda da göreceğiniz gibi elektrik boşalmalarının çalışan cihaza gelmesine rağmen akıllı telefonda herhangi bir arıza veya performans değişikliği olmadığı net bir şekilde görülüyor. Bununla birlikte aynı cihazı kullanarak elektriğin arama kalitesine nasıl bir etki olacağını öğrenmek için de deney sırasında bir görüşme yaptı ve yine herhangi bir sorun ortaya çıkmadı.

Deneyden sonra Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, Şimşek Çakarken Telefon Kullanılır mı? Şimşek çakarken telefon kullanmak zararlı mı? gibi sorulara net bir şekilde cevap vermiş oldu ve bunların popüler bir şehir efsanesi olduğunu da kanıtladı.

ADVERTISING

Deney Videosu