Sosyal medya uygulamalarında konum saklama

Sosyal medyada bizi en rahatsız eden konulardan biridir konum bilgileri, bu yüzden çoğunlukla konum saklama ihtiyacı duyarız. Sık kullanılan sosyal medya platformlarında konum bilgileri de yer almaktadır. Konum bilgileri kullanıcıların isteği dışında da kullanılabilmektedir. Bu nedenle milyonları aşan kullanıcı sayıları olan; Snapchat, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde konum bilgileri paylaşılabilir. Güvenlik açısından risk faktörleri oluşturan konum bilgilerinin, saklanması daha yararlıdır. Konum bilgileri kullanıcıların isteği dışında olmanın yanında, kimi zaman oldukça ayrıntılı olabilmektedir.

Güvenlik zafiyetine neden olan bu duruma karşı tedbirler alınmalıdır. Özelliği devre dışı bırakmak ise oldukça basittir. Yalnızca uyulması gereken birkaç basit adım bulunmaktadır.

ADVERTISING

1- Snapchat konum saklama

: Bu paylaşım sitesinde direkt olarak konum eklenmiyor. Ancak yapılan paylaşımlar takip edildiğinde, konumun belirlenmesi kolay oluyor. “Geofilters” özelliği konum bilgilerinin yalnızca yakında bulunan kişiler tarafından görülmesine olanak sağlıyor. Kullanıcılar hikaye kısmında sürekli olarak paylaşımda bulunur ise, güzergahlar hakkında da detaylı bilgiler verilmiş oluyor. Konum bilgilerinin gizlenmesi için hikaye paylaşımı yapıldığı esnada uçak modu aktifleştirilmelidir. Uçak modundan çıkıldıktan sonra paylaşılan hikaye, konum bilgisini saklayacaktır.

2- Instagram konum saklama

: Sık sık fotoğraf ve kısa video paylaşımı yapılan instagram aktif kullanılan sosyal ağların başında gelmektedir. Bu sosyal ağda, konum bilgilerini paylaşan geotag özelliği mevcuttur. Kişiler kendileri paylaşmasa dahi, konum bilgileri paylaşıma ekleniyor. Bu durum, her paylaşımda tekrarlanıyor. Konum bildiren geotag özelliğinden kurtulmak için Photo Map seçeneğinden giriş yapmak gerekmektedir. Konum bilgileri böylelikle güvence altında olacaktır.

3- Facebook ve Twitter konum saklama

: Paylaşımlara otomatik olarak konumların eklendiği facebook ve twitter sitelerinde konum bilgilerini saklamak daha kolaydır. Konum etiketi kişilerin inisiyatifine kalmıştır. Paylaşım yapıldığı esnada konum bilgilerinin gizlenmesi isteniliyorsa, konum etiketini kaldırmak yeterli olmaktadır. İki paylaşım platformunda da bu işlem basittir. Paylaşım yapılan bölmenin alt kısmındaki yerden konum bilgileri korunabilir.

ADVERTISING