YouTube ile Ekran Videosu Nasıl Çekilir?

Google’ın sahip olduğu popüler video izleme platformu olan Youtube üzerinden hem canlı yayın yapma hem de ekran videosunu çekmek gibi bazı özellikler bulunuyor. Bu özelliklerden yararlanmak isteyen kullanıcılar ise ücretli ya da ücretsiz olarak piyasaya sunulan profesyonel ve basit anlamda ekran kaydetme programları sayesinde işlemini görüyor. Peki ama hem programsız hem de basit olarak Youtube ile ekran videosu çekmek için ne yapılması gerekir?

YouTube ile ekran videosu, Canlı Yayın!

Binlerce kullanıcısı bulunan video izleme platformu YouTube’un canlı yayın özelliğini kullanarak Google Hangouts aracılığı sayesinde ekran videosunu çekmek mümkün. Bunun için ilk önce yapılması gereken Google hesabına giriş yaptıktan sonra YouTube canlı yayın sayfasına girmek ve eğer daha önce hiç canlı yayın yapmadıysanız hesabı doğrulamanız gerekiyor. Sadece telefon numaranızı girerek hesabınızı doğrulayabilirsiniz. Daha sonra da sırasıyla aynı sayfa üzerinde yer alan canlı akışı aktif ederek canlı etkinlik oluştur seçeneğine tıklıyoruz. Gerekli tüm bilgileri doldurduktan sonra da canlı yayına hemen başlayın butonuna tıklayarak artık canlı yayına başlıyoruz.

ADVERTISING

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgi canlı yayın yapmak için kullanılan işlemlerdi. Şimdi ise asıl amacımız olan ekran videosunu çekmek için yapılacak işlemlere geçiyoruz. Ekran videosuna başlamak için sol menüde yer alan ekran paylaşımına tıklayarak ekranın hangi pencereden kaydedileceğini seçiyoruz. Daha sonra da paylaş butonu yardımıyla Google Hangouts penceresi yardımıyla yayını başlat diyoruz. Ekran videosunun yayınını sonlandırmak için de yayını durdur demek yeterli oluyor. Kayda alınan ekran videosu daha sonra YouTube hesabınıza doğrudan aktarılıyor.