Android Auto Kablosuz Nasıl Bağlanır?

Android Auto, akıllı telefonunuzun müzik ve navigasyon uygulamaları gibi bazı işlevlerini arabada güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlayan son derece kullanışlı bir özelliktir. Çoğu zaman, bu özelliği kullanmak için telefonunuzu arabayla bir USB kablosu vasıtasıyla bağlamanız gerekmektedir. Ancak yeni teknoloji kullanan telefonlar ve arabalarda Android Auto Kablosuz bağlantıda sağlayabilirsiniz. Bu özellikten kimler yararlanabilir ve nasıl bağlanır buna göz atacağız.

ADVERTISING

Android Auto Kablosuz Nedir?

Android Auto Kablosuz

Kablosuz Android Auto ile kablolu arasında ki tek fark nasıl bağlandığınızdır. Birinde kablo üzerinden bağlanırken diğerinde kablo yardımı olmadan bağlantı sağlayabilirsiniz. Kablosuzun en büyük avantajı, herhangi bir kablo zahmetine girmeden rahat bir şekilde cihazla bağlantı kurulmasıdır. Ancak şu unutulmamalıdır ki, Android Auto pil tüketimi fazla harcadığından şarjı korumak adına USB ile bağlantı değerlidir. Uzun bir yolda Android Auto’yu kablolu, daha kısa bir yolda ise eğer destekliyorsa kablosuz tercih edebilirsiniz.

Kablosuz Bağlanmak İçin Neye İhtiyacım Var?

Maalesef Android Auto’nun kablosuz özelliği tüm akıllı telefon ve araçlarda mevcut değildir. Bu özelliği Bluetooth üzerinden kullanmak mümkün değildir çünkü Bluetooth yeterli veriyi cihaza iletemez. Yani Android Auto kablosuzun kullanımı için sadece sabit bir WiFi ağı bulunan araçlarda veya bu özelliği destekleyen satış sonrası ana ünitelerde mevcuttur.

ADVERTISING

Android Auto Kablosuz Bağlantıyı Destekleyen Araçlar

Kablosuz bağlantı için hangi araçların uyumlu olup olmadığını görmek için resmi web sitesine göz atabilirsiniz. Sitede ki listede bulunan bir araca sahipseniz kablosuz bağlantının netliği için yine üretici firma ile iletişime geçebilirsiniz. Ek olarak belirtelim ki kablosuz özelliği 2020 ve sonrası araba modellerinde çalışmaktadır. Bununla birlikte telefonunuz Android 11 ve sonra ki sürümlere sahip olmalı ve 5G’yi desteklemelidir.

[irp posts=”3725″ ]

Android Auto’yu Kablosuz Olarak Kullanma

Bu özelliği kullanmak son derece basittir. Telefon ile araba uyumluluğunu tasdikledikten sonra akıllı telefonunuzda “Bluetooth, WiFi ve Konum” özelliklerinin açık olması gerekmektedir. Bu özellikleri bildirim panelini aşağıya çekerek hızlı bir şekilde etkinleştirebilirsiniz.

ADVERTISING

1. İlk olarak yapmanız gereken Android Auto ile arabanızın bağlantısını kurmaktır. Bunun için bir USB kabloyu bağlantı noktasına yerleştirin ve gerekli indirme/güncelleme işlemini yapın.
2. Daha sonra Android Auto için gerekli izinleri vermek için kurulum talimatlarını takip edin.
3. Bu işlemler tamamlandığı zaman Android Auto’yu arabada kullanmaya hazırsınız. Başlatmak için arabanızın ekranında ki Android Auto simgesine dokunun.
4. Artık Android Auto’yu kablosuz olarak da kullanabilirsiniz. USB kablosunu çıkardığınız zaman uygulamaya çalışmaya devam edecek ve sizden bir daha USB kablo istemeyecektir.