Mobil Bankacılık Ne Kadar Güvenlidir?

Çağımızın en çok kullanılan bilişim ürünleri arasında yer alan cep telefonları, zamana bağlı bilgisayar teknolojisi sayesinde akıllı telefon statüsüne ulaşmıştır. Akıllı telefon olarak kullanılmaya başlanan cep telefonları kullanıcılarına birçok avantajı da sunmaktadır.

ADVERTISING

Özellikle internet teknolojisi ile bir arada kullanılmaya başlanan bu ürünler insanların günlük hayatta internet bankacılığı gibi uygulamaları da kullana bilmesine olanak sağlamıştır. Akıllı telefon kullanıcıları diledikleri zaman herhangi bir şekilde banka şubesine ve ATM’ye gitmeye gerek kalmadan bankacılık işlemlerini bu ürünler üzerinden gerçekleştirebilirler. Peki, akıllı telefonlarda bankacılık işlemleri güvenilir mi? Bu sorunun cevabı birkaç hususta değerlendirilebilir.

Mobil Bankacılık

İnternet bankacılığı ile ilgili olarak birçok husus tamamen bankayı ilgilendirmektedir. Nasıl mı? Eğer akıllı telefon kullanıcısı kendi internet sayfası üzerinden işlemlerini gerçekleştirirken herhangi bir şekilde dolandırıcılık ve diğer suç teşkil eden bir durum ile karşılaştığı zaman tüm sorumluluk bankanın kendisine aittir.

Çünkü banka kendi sistemi ile alakalı olarak müşterinin güvenliğini sağlayamadığı için sorumluluğu kendi üzerine almaktadır. Bunun dışında herhangi bir şekilde akıllı telefon kullanıcısı internet bankacılığı veya diğer bankacılık faaliyetleri ile ilgili olarak şifre veya kullanıcı bilgilerini akıllı telefon üzerinde saklamaması gerekmektedir. Aksi takdirde her türlü dolandırıcılık ve internet bankacılığı hırsızlığı ile karşı karşıya kalabilir. Akıllı telefonlarda bankacılık işlemleri güvenilir mi, sorunun bir diğer yanıtı ile ilgili olarak internet bankacılığını kullanmış olduğunuz süreye dikkat etmeli gerekirse sürekli olarak giriş çıkış yaparak dolandırıcılık faaliyetlerinden uzak kalabilirsiniz.

ADVERTISING