Telefonu Tamire Vermeden Önce Neler Yapılmalı?

Hemen hemen çoğu kişi kişisel ve önemli bilgilerini akıllı telefonlarında saklar. Bu kadar kişisel ve önemli verinizin yer aldığı akıllı telefonunuzu bir tamirciye vermeniz gerektiğinde telefonunuz için bazı önlemleri almanız gerekmektedir. Çünkü hesaplarınızın bağlı olduğu telefonlarınız iyi niyetli olmayanlar tarafından kötüye kullanılabilirler. Bu nedenle Telefonu Tamire Vermeden Önce bazı yapılması gerekenleri sizin için listeledik.

ADVERTISING

Telefonu Tamire Vermeden Önce Neler Yapılmalı?

Telefonu Tamire Vermeden Önce

  • Yedek Alın: Tamir sırasında verilerinizin silinme olanağı yaşanabilir. Bu nedenle değerli verilerinizi güvende tutmak için eksiz bir yedek almanız gerekmektedir. Kişiler, fotoğraflar, notlar ve diğer verilerinizi Google Drive ile senkronize edebilir veya herhangi bir sürücüye yedekleyebilirsiniz.
  • SIM kartı çıkarın: Telefonunuzu tamirciye teslim etmeden önce SIM kartınızı çıkarmayı unutmayın. SIM kart kötüye kullanılabilecek en değerli şeylerden birisidir. Ayrıca SIM kartınızı, ana telefonunuz tamirdeyken yedek telefona takarak kullanabilirsiniz.
  • SD kartı çıkarın: Harici hafıza kartları içerisinde fotoğraflar, videolar, belgeler gibi bir çok önemli verinin yer aldığı depolama yerleridir. Bunun için SD kartınızı telefonunuzu tamire vermeden önce çıkartmalısınız.
  • Güvenlik Kilitlerini Devre Dışı Bırakın: Parmak izin, yüz kilidi, pin kodu gibi güvenlik kilitlerini devre dışı bırakın. Bunun sebebi telefonu tamir eden teknisyenin tamir sürecini kolay bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayacaktır.
  • IMEI numaranızı kayıt edin: Cihazın en önemli numaralarından birisi IMEI numaralarıdır. Telefonlar tamirdeyken karışabilme ihtimaline karşı IMEI numaranızı bilmek sizin için değerli olacaktır. Az rastlanacak bir durum olarak görülse de önlem almak faydanıza.
  • Fabrika Sıfırlaması Yapın: (Opsiyonel) Eğer akıllı telefonunuzun tüm yedeklerini aldıysanız, cihazı sıfırlayıp telefon tamircisine verebilirsiniz.
  • Google Hesaplarından çıkış yapın: Google hesabı bir çok değerli verinin içerisinde bulunduğu yerdir. Bunun için hesaplarınızın şifrelerini yedekleyin ve Google hesaplarınızdan çıkış yapın.